Members

Subcommission Executive

  • Angela Coe: Chair since 2020 (secretary 2013-2020); chemostratigraphy; sequence stratigraphy; palaeoclimatology; influence of environmental change on biota; regional geology of the Late Jurassic of NW Europe (member since 2008).
  • David Kemp: Secretary since 2020; cyclostratigraphy, chemostratigraphy; palaeoclimatology.
  • Emanuela Mattioli: Vice-Chair since 2016 (member since 2013); calcareous nannoplankton.
  • Gregory Pienkowski: Vice-Chair since 2016 (member since 2013); multidisciplinary stratigraphy, sedimentology and palaeoecology.

Website contacts: Angela Coe and David Kemp

Current Voting Members

  • Viktória Baranyi: Early Jurassic palynology and vegetation history; palynostratigraphy; palaeoclimatology (since 2020).
  • Annachiara Bartolini: Chemostratigraphy; foraminifera; palaeoecology (since 2020).
  • Angela Coe: chemostratigraphy; sequence stratigraphy; palaeoclimatology; influence of environmental change on biota; regional geology of the Late Jurassic of NW Europe (member since 2008, secretary 2013-2020, chair 2020-).
  • Oksana Dzyuba: Jurassic and Early Cretaceous belemnites; biostratigraphy and chemostratigraphy; palaeobiogeography; palaeoecology; northern Eurasia and North America (since 2013).
  • Ahmad Fayez: Micropaleontology; macropaleontology; palaeoecology; biostratigraphy (since 2013).
  • Ewa Głowniak: Late Jurassic ammonites and biostratigraphy; Sub-Mediterranean province; biochronology and bioevents; palaeobiogeography (since 2020).
  • Špela Goričan: Taxonomy and biochronology of Radiolaria; stratigraphy of Mesozoic basins (since 2013).
  • Jacek Grabowski: Magnetic stratigraphy; Late Jurassic, gamma ray spectrometry; chemostratigraphy (since 2020).
  • Diying Huang: Mesozoic terrestrial stratigraphy; Chinese Jurassic; Chemostratigraphy and biostratigraphy; Fossil insects (since 2020).
  • David Kemp: Cyclostratigraphy; chemostratigraphy; palaeoclimatology (member since 2020, secretary 2020-).
  • Abbas Marok: Lower and Middle Jurassic ammonites; biochronology; cartography of anoxic intervals (since 2020).
  • Rowan Martindale: Early Jurassic; palaeoecology; mass extinctions (since 2020).
  • Emanuela Mattioli: Calcareous nannoplankton (member since 2013).
  • Eckhard Mönnig: Ammonite biostratigraphy, especially Middle-Late Jurassic; global correlation; regional geology NW Europe (since 2013).
  • Boris Nikitenko: Arctic Basin geology; Jurassic microfossils; palaeoenvironments and palaeogeography (since 2020).
  • Dhirendra Kumar Pandey: Late Jurassic ammonites; Jurassic palaeontology and palaeoenvironments in India (since 2013).
  • Pierre Pellenard: Sedimentology; integrated stratigraphy; chemostratigraphy; geochronology (since 2020).
  • Gregory Pienkowski: Multidisciplinary stratigraphy; sedimentology; palaeoecology (member since 2013).
  • Micha Ruhl: Cyclostratigraphy; chemostratigraphy; palaeoclimate; marine and continental depositional environments (since 2020).
  • Shin-ichi Sano: Middle to Late Jurassic bivalves; palaeobiogeography; regional geology of East Asia (since 2020).
  • Guenter Schweigert: Middle and Upper Jurassic ammonites; biostratigraphy; palaeoecology; marine lagerstätten (since 2020).
  • Verónica Vennari: Late Jurassic ammonites; biostratigraphy; systematics; southwestern Gondwana geology (since 2020).
  • Ana Bertha Villaseñor: Upper Jurassic; ammonites; biostratigraphy; palaeobiogeography (since 2020).